8 клас Урок №25 Тема: Тиск і сила тиску. Одиниці тиску Мета: ознайомитися з тиском як фізичною величиною, з'ясувати залежність тиску від сили тиску та площі опору; розвивати вміння спостерігати, аналізувати, приводити аналогію з життям, практичні навички; виховувати науково - матеріалістичний світогляд, уважність, логічне мислення. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу Хід уроку 1) Організаційний момент 2) Аналіз контрольної роботи * Оголошення результатів * Типові помилки * Робота над помилками 3) Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчання Якщо натиснути на дерев'яний стіл долонею, то дія Вашої руки рівномірно розподілиться по всій поверхні долоні і не спричинить помітної дії на стіл. Якщо тепер з тим же зусиллям натискати на стіл гострим гвіздком, то та сама сила діятиме на малу поверхню вістря гвіздка і він увійде в дерево. Отже, дія сили різна і залежить не тільки від її значення, а і від площі поверхні, на яку вона діє. Наприклад, площа поверхні лижі в середньому майже в 20 разів більша за площу підошви черевика. Стоячи на лижах, людина на кожен квадратний сантиметр площі поверхні снігу діє силою, що в 20 разів менша, чим стоячи на снігу без лиж. 4) Вивчення нового матеріалу Яка приємна зимова прогулянка на лижах! Однак варто увійти в сніг без них, як ноги будуть глибоко провалюватися під час кожного кроку, іти буде важко, і задоволення буде зіпсовано. На цьому рисунку вага лижника приблизно дорівнює вазі "пішохода". Тому сили, з якими хлопчики тиснуть на сніг, будемо вважати рівними. Але помітьте: вони діють не на одну точку, а "розподіляються" по деяких площах. У лижника - по площі торкання снігу й лиж, а в пішохода - снігу й підошов. Зрозуміло, що Sлиж > Sпішохода Тому й результат дії лижника на сніг проявляється меншою мірою. Розподіл сили по площі її прикладання характеризують спеціальною фізичною величиною - дробом F/S. За умови, що сила діє перпендикулярно до поверхні, цей дріб називають тиском. Тиском р називають відношення перпендикулярної до поверхи сили тиску F, що діє на деяку площу S поверхні, до цієї площі.(слайд 2) З визначення тиску випливає, що змінити тиск можна двома способами: змінивши силу тиску або змінивши площу, на яку діє ця сила. Одиницею тиску є 1 паскаль, 1 паскаль - це тиск, за якого на площу, що дорівнює 1 м2, діє сила тиску, що дорівнює 1 Н.(слайд 3) 1Па= У більшості випадків змінювати тиск, змінюючи силу тиску, незручно, тому змінюють площу поверхні, на яку діє сила. При збільшенні площі тиск зменшується, а при зменшенні - збільшується (слайд 4). У техніці, будівництві, на транспорті дуже часто використовують різні способи, щоб зменшити або збільшити тиск. Наприклад, фундамент висотного будинку чинить тиск у 4 105 Па. Тому при зведенні будинку його фундамент роблять більше широким, ніж сим будинок, для зменшення тиску на ґрунт. Шини вантажних автомобілів роблять набагато ширше, ніж у легкових автомобілів. Широкі гусениці дозволяють зменшити тиск трактора на ґрунт і роблять його більш прохідним на ґрунтовій дорозі. З іншого боку, тиск можна збільшувати завдяки зменшенню площі поверхні. Це використовується в техніці при виготовленні Інструментів (зубило, свердло, різець, ножиці й т. ін.). Далі з учнями можна обговорити питання: у яких випадках тиск необхідно збільшувати і як це роблять? Коли тиск слід зменшувати і як у цьому випадку треба чинити? (слайд 5) 5) Закріплення матеріалу Робота в групах (клас ділиться на 4 групи і отримують питання): Питання для 1 групи: * Наведіть приклади, які показують, що дія сили залежить від площі опори, на яку діє ця сила * Чому людина, що йде на лижах, не провалюється в сніг? Питання для 2 групи: * Наведіть відомі вам способи зменшення й збільшення тиску? * Стоячи на підлозі, хлопчик підняв одну ногу. Як зміниться тиск і сила тиску, що створює хлопчик ,на підлогу? Питання для 3 групи * Навіщо заточують леза ножів? * Чому підбори туфель дівчини чинять на землю набагато більший тиск, ніж ноги слона? Питання для 4 групи: * Навіщо в лопати верхній край, на який надавлюють ногою, зігнуто? * Чому гострий ніж ріже краще, нід тупий? Розв'язування задач * Біля дошки (середній рівень): Яку силу тиску і тиск створює на опору площею 400 см2 тіло ,маса якого дорівнює 12 кг? Дано: Розв'язання: S = 400 см2 0,04 м2 F = mg m = 12 кг g = 10 Н / кг F - ? р - ? Відповідь: 3000 Па Самостійно в зошитах (достатній рівень за бажанням) слайд 6 6) Підсумок уроку Дайте відповіді на запитання: > а) Що нового дізналися на уроці? > б) Що сподобалося? > в) Що називають тиском? > г) Від чого залежить тиск? > д) Як зменшити тиск? Як збільшити? 7) Домашнє завдання Коршак, Ляшенко, Савченко. Фізика 8 клас, §25, 26 опрацювати (середній рівень),+ вправа 14 (2, 3 - достатній рівень) + 5, 6 (високий рівень)
1/--страниц