close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Наодинці вдома. Основи здоров'я

код для вставкиСкачать
Методкабінет Дубенської ЗОШ І-ІІІ ст. №1
Урок-інсценізація
Основи здоров'я
Підготувала: Дроздач Л.А.
Тема. Наодинці вдома.
Мета. Ознайомити дітей з небезпечними ситуаціями, які можуть виникнути вдома; вчити їх основних правил поведінки в екстремальних ситуаціях; формувати життєво необхідні компетентності, а саме: навички безпечних розваг вдома, вміння вибирати місця та іграшки для розваг, користування побутовою технікою, ліками, небезпечними речовинами та поведінки з незнайомими людьми. Виховувати почуття відповідальності за власне здоров'я та здоров'я оточуючих людей.
Обладнання. Таблиці по темі уроку; кросворди, ребуси, настільні ігри; костюми для рольових ігор, повітряні кульки, кольорові спектри, предметні малюнки, гра "Дартс".
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Психологічний настрій. Аутотренінг. Кольорове сприйняття.
1)Аутотренінг.
Щоб урок нам розпочати, Треба всім нам повторяти: Я уважний я серйозний,
Хоч іще малого зросту. Зараз з силами зберусь, Я нічого не боюсь. Впевнений, кмітливий я, Хочу отримати знання.
2)Кольорове сприйняття.
-Виберіть за кольоровою веселкою настрій, з яким ви починаєте наш
урок.
(діти показують на спектрах)
Червоний - любов Оранжевий - радість
Жовтий - тепло Зелений - надія Блакитний - спокій Синій - сум Фіолетовий - тривога (вчитель запитує про кількість обраних теплих і холодних кольорів)
II. Актуалізація опорних знань.
"Мозкова атака"
- Пригадаймо, в якому документі зазначено права та обов'язки людини? (Конституція України)
- А в якому документі гарантовано права дитини? (Конвенція про права дитини)
- Ким вона була прийнята? (ООН)
- Які права дитини захищає Конвенція ООН? (Пригадати за допомогою таблиць)
III. Оголошення теми та мети уроку.
-Одним з прав дитини, що гарантує Конвенція про права дитини, ви назвали право на відпочинок та дозвілля. Сьогодні ми спробуємо визначити основні правила безпечної поведінки у вільний час, тоді, коли ви залишаєтесь наодинці вдома.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розв'язування плутанки.
- Найголовніше, що повинно бути з вами під час будь-яких розваг, це...
- Що саме, скажіть самі, коли розв'яжете цю плутанку.
Принесли нам іграшки від чогось привіт. Назву його прочитайте як слід: Позичте по букві у кульок легеньких... Неважко це навіть для діток маленьких?
(Із букв, що знаходяться всередині повітряних кульках має утворитися слово "Безпека"
2.Робота з загадками.
- Ви, звичайно, здивуєтесь: - А що ж небезпечного може бути вдома?
Тому спробуємо виявити всі можливі небезпеки. Пропоную загадки - підказки:
1) Що зараз майже в кожнім домі
Є необхідним, безперечно,
Бо варить їжу, всім без втоми? Хоч він отруйний, небезпечний, Ним користуємось щораз... Вже здогадалися? Це... (Газ)
2) Що дім освітлює щоднини,
Без полум'я вечерю зварить,
Працює в електромашинах,
А необачних сильно вдарить? (Струм)
3)Маленьке, гостреньке, а всім потрібне. (Голка)
4)Лежать у порядку дерев'яні малятка.
Білі, здорові, всі чорноголові. (Сірники)
- Отже, про небезпеку у побуті, ми поговоримо спираючись на таблицю.
3. Робота з я таблицею.
Електроприлади Газ Небезпека в побуті
Ліки Небезпечні речовини Сірники
Незнайомці Ріжучі та колючі предмети
4. Робота в групах.
- Для проведення уроку, необхідно підготувати ролі: Задоволеної розетки, Турботливої праски, Гостинного чайника, газівника дядька Федора, поросят Ніф-Ніфа, Наф-Нафа та лікаря Айболить.
-Попрацюйте в групах. Прочитайте поради щодо виконання ролі. Оберіть у кожній групі одного виконавця. Час виконання ролі 1 хв. ( У кожної групи на партах лежать поради щодо виконання ролі)
5. Робота в парах.
- Перша небезпека: електроприлади. Щоб назвати знайомі вам побутові
електроприлади, пограємо в гру "Де заховалася електрика?"
- Запишіть назви предметів побуту, в яких, на вашу думку, "ховається"
електрика.
(відповіді дітей, доповнення, визначення найкращої пари)
Таблиця з електроприладами.
-Всі ці предмети працюють від електричного струму і є мешканцями
країни Електрики. В цій країні є свої правила і ми зараз ознайомимося з
ними. У цьому нам допоможуть Задоволена розетка, Турботлива праска і
Гостинний чайник.
6. Рольова гра.
а) Виступ Задоволеної розетки.
б) Виступ Турботливої праски.
в) Виступ Гостинного чайника.
- Електроприлади полегшують наше життя. Однак необережне
поводження з ними може призвести до великого лиха. Завжди потрібно
додержуватися правил користування електроприладами.
(Читання правил з таблиці)
-Друга небезпека - невидима і нечутна - газ.
Це легкозаймиста речовина. Газ може бути дуже небезпечним. По-перше, коли він накопичується на кухні, то від електричної іскри чи спалаху сірника може вибухнути.
По-друге, газ невидимий, але має специфічний запах. Його додають спеціально, для того щоб можна було відчути витік газу. Він отруйний. Дихати газом навіть незначний час небезпечно для життя.
(Таблиця "Як поводитися з газом ")
-Як запалити газову плиту нам розповість газівник дядько Федір.
(Виступ дядька Федора)
-Отже, діти, ніколи не залишайте увімкненою газову плиту і не грайтеся із сірниками.
7. Інсценізація.
Сцена з лікарем Айболить та поросятами.
Ніф-Ніф: "Ой-ой-ой! Я обпікся! Чайник дуже гарячий!"
Айболить: Матимемо ще одну небезпеку, якщо необережно будете поводитися із гарячими предметами.
Наф-Наф: Заспокойся, Ніф-Ніфе, не плач, зараз ми тебе полікуємо. Наф-Наф підводить Ніф-Ніфа до аптечки.
Ніф-Ніф: Ой, як багато тут усього красивого і смачного! Зараз я все з'їм і одразу одужаю!
Наф-Наф: Якщо вживати безконтрольно багато ліків, недовго й отруїтися.
Айболить: (звертається до Ніф-Ніфа) Якщо ти обпікся:
- Підстав обпечене місце під струмінь холодної води з-під крану.
- У жодному разі не проколюй пухирі - ти можеш занести інфекцію.
- Прикрий місце опіку чистим бинтом або серветкою. Звернися за
кваліфікованою допомогою.
8. Робота з дитячими книгами.
- Окрім того, що не можна вживати незнайомі ліки ви повинні
пам'ятати, що не можна пробувати на смак, нюхати, відкривати
незнайомі речовини.
(Таблиця "Небезпечні речовини")
- Пригадайте казку "Маленький Мук" (Він спробував невідомий плід і в нього виросли довгі вуха та ніс). Або казку про Аладіна (Він відчинив пляшку з невідомим вмістом).
- Чи можна це робити в реальному житті?
9. Робота з таблицею "Колючі та ріжучі предмети " та "Правила безпечної
поведінки на кухні".
-Декілька слів треба сказати з приводу гарячих страв, які стоять на
плиті. Будь-яка неакуратність може призвести до отримання опіків.
Довгі ручки сковорідок потрібно повертати до стіни. Обережно поводитись із жиром. Одягати зручний одяг та взуття. Підлога має бути сухою. Кухонні меблі не заважати під час роботи.
- Слід також обережно працювати з предметами, які можуть спричинити порізи. Отже наступна небезпека - гострі, ріжучі предмети, скляний посуд тощо.
Щоб уникнути біди Усе на місце поклади.
Ніж, виделки - у шухляду, Голки теж тримай в порядку. Прибери зі столу шило,
Лиха щоб не наробило.
Заховай всі зайві речі - Будеш ти тоді в безпеці.
10. Інсценізація п'єси-казки "Вовк та семеро козенят".
- Ще одна небезпека з якою стикаються діти залишившись наодинці вдома це - незнайомі люди.
- Ось яку пораду дадуть вам герої казки "Вовк та семеро козенят".
Ведучий. Була собі кізонька біла,
Дуже симпатична і мила.
Мала вона семеро маляток,
Семеро чудових козеняток. Коза. Мої діточки, козеняточка,
Ви найкращі у світі маляточка!
Я для вас, я для вас на базар піду,
Найсмачнішу капусточку вам знайду.
А ви вдома сидіть,
Двері міцно замкніть!
Вовчика сірого не пускайте!
Ви удома сидіть дуже тихо,
Як почує вас вовк буде лихо! Козеня. Добре, добре, матусю,
Йди собі, за нас не турбуйся! Козеня. Залишилися ми вдома,
Ти - найперший, а я - сьома. Козеня. Не боїмося ми нікого,
Навіть, навіть вовка злого! Козеня. Хай підійде до порогу -
Буде згадувати довго! Козеня. А ми - бац! - його ногами!
А ми - бац! - його рогами!
Козеня. Ми хоробрі козенята,
Ми веселі козенята! Вовк. Пісня чується з квартири,
Голоси: один... чотири,
П'ять і шість, усього - сім!
Так пищать, що чути всім!
Козенята ці маленькі,
Ще дурненькі, та... смачненькі!
Я козятинку люблю!
Зараз всіх їх половлю! (стукає) Козеня. Хто це стукає до нас? Вовк. Це електрик, дід Панас! Козеня. Нам матуся наказала,
Щоб дверей не відчиняли!
Ми слухняні козенята
І не будем відчиняти.
Ви матусю зачекайте
Чи пізніше завітайте. Вовк. Хто б подумав! От невдача!
Ну, зажди, м'ясце козяче! (знов стукає) Козеня. Хто це стукає до нас? Вовк. Відчиніть, це Дубногаз.
Козеня. Нам матуся наказала,
Щоб дверей не відчиняли!
Ми слухняні козенята
І не будем відчиняти.
Ви матусю зачекайте
Чи пізніше завітайте. Вовк. Хто б подумав! Знов невдача!
Не дурне м'ясце козяче... (стукає) Козеня. Хто це знов у двері стука?
Вже набридло, просто мука! Вовк. Я сусідка ваша, киця,
Я принесла вам морквиці! Няв!
Соковитої, смачної
І солодкої такої! Няв! Козеня. В киці голос не такий!
В киці голосок тонкий!
Ти не киця! Ні, ти - вовк!
Що не нявкаєш? Замовк? Вовк. Хто б подумав!? Знов невдача!
Хитре це м'ясце козяче!
Знайте ж хитрість і мою!
Зараз голос "підкую" (п 'є яйце, потім стукає)
Козеня. Хто це стукає до нас?
Знову вовк? Чи Дубногаз?
Вовк. Відчиніть, вам телеграма! Козеня. На базарі наша мама!
Через двері зачитайте
Або маму зачекайте! (приходить коза) Коза. Вовче, сірий лиходію!
Ти біди не заподіяв?!
Козенята мої милі,
Чи усі здорові Й цілі?
Якщо скривдив козенят,
Дорогих моїх малят,
Заколю тебе рогами,
Затопчу тебе ногами! Вовк. Що ти, що ти! Не кричи!
І ногами не топчи.
Он твої всі козенята,
Я хотів лише пограти...
Гарна в тебе дітвора!
Та мені вже в ліс пора! (втікає) Ведучий. Вовк утік,
Аж миготіли п'ятки!
Слухайтесь матусі, козенятка!
Хижакам-вовкам не довіряйте,
Мамину науку пам'ятайте!
Мама і навчить, і порятує,
Мама ї смачненьким почастує!
Мама - кращий друг малят,
Всіх малят не тільки козенят!
- Чи правильно, на вашу думку вчинили козенята? Чому?
- А що малята робили не правильно? (кричали)
11. Створення сторінок книги "Поради щодо розваг вдома".
- Де найчастіше ви граєтесь вдома? (відповіді дітей)
- Для власної безпеки краще гратися у своїй кімнаті або в загальній
кімнаті у своєму куточку. Щоб не нашкодити ні собі ні іншим, на місці
ваших розваг, повинно бути завжди чисто і прибрано.
- Що для цього робите саме ви?
- У які ігри граєте коли ви вдома...
а)один;
б)з друзями;
в)з батьками.
- Які настільні Ігри ви знаєте? ( малювання, шахи, шашки, конструктор,
розгадування ребусів та кросвордів)
- Хочу запропонувати вам розгадати кілька ребусів та кросвордів.
Кросворд на дошці
- Ми з вами згадували про небезпеку з гострими предметами. Є така старовинна англійська гра "Дартс". З цієї гри навіть проводяться чемпіонати світу. "Дартс" означає дротики, тобто маленькі стрілочки, їх кидають у спеціальну мішень. Для дітей ці дротики замінили магнітами. (демонстрація гри)
- Для багатьох з вас у сучасному житті усі іграшки замінив один-єдиний комп'ютер. Однак, поряд із позитивними моментами, він має негативний вплив. Надмірне сидіння перед екраном, недотримання вимог правильного користування комп'ютером призводить до багатьох хвороб. Погіршується постава, зір, підвищується втомлюваність. Дітям вашого віку дозволяється працювати за комп'ютером не більше 30 хв. на добу. Відстань від очей до екрана повинна бути не менше 70 см.
- Для відпочинку очей та м'язів корисно виконувати вправи.
Впр.1. Сидячи, заплющте очі, розслабте м'язи обличчя, вільно, без напруги обіпріться на спинку стільця, руки покладіть на стегна І полічіть до 20.
Впр.2. Заплющте очі. Рахуючи до 30, легкими коловими рухами робіть масаж надбрівних дуг і під очима. Знову посидьте із заплющеними очима 15 секунд.
Впр.З. Схиліть голову на груди, випряміться. Повторіть 4-6 разів у повільному темпі.
Впр.4. Подивіться у далечінь перед собою, порахуйте до 6, переведіть погляд на кінчик носа, порахуйте до 10. повторіть цю вправу 6-8 разів.
IV.Закріплення вивченого матеріалу.
Робота за матеріалом підручника та зошита.
V.Підсумок уроку.
- На закінчення уроку пригадаймо якими номерами телефонів потрібно скористатися для виклику:
- пожежно-рятувальної служби;
- міліції;
- швидкої допомоги;
- газової служби.
- А чи знаєте ви як потрібно викликати ці служби із мобільного телефону?
-101, 102, 103, 104.
- Чи корисними будуть набуті вами знання у подальшому житті?
- Які поради виявилися найбільш актуальними?
- Що саме, кому і в яких сидуаціях зможете порадити? Робота з кольоровим спектром.
- Оберіть колір, який зараз відповідає вашому настрою.
- Дякую, мені було дуже приємно з вами сьогодні працювати.
VI.Домашнє завдання.
-Розучити і познайомити всіх з новою грою.
Додаток
Поради для Задоволеної розетки
Почніть виступ словами: " Я - задоволена розетка". Розкажіть, що ви так задоволені, коли з вашою допомогою під'єднують різні електричні прилади до електричного струму. Це і телевізор, і магнітофон, і комп'ютер. Звичайно всі ці предмети потрібні, щоб зробити житті веселим і цікавим. Але разом з тим вони приховують у собі і небезпеку. Через неправильне користування ними може виникнути пожежа, вразити струмом і навіть може статися вибух. Щоб цього не трапилось, не вмикайте ці прилади одночасно, не протирайте їх мокрою ганчіркою. А ще довго не залишайте їх увімкненими.
Щоб ви були задоволені, порадьте ніколи не вставляти у вас нічого, крім вилок електроприладів, тому що може вразити струмом або призвести до виникнення пожежі.
Поради для Турботливої праски
Почніть виступ словами: "Я - турботлива тітонька Праска. Погляньте уважно одне на одного. Уявіть собі, що мене не стало. Яким би був ваш одяг?"
Нагадайте дітям, що з вами треба поводитися обережно, щоб не обпектися. Не залишати вас ввімкненою без нагляду, не залишати неохолодженою на тканині або ставити біля легкозаймистих матеріалів, щоб не сталося пожежі.
Поради для Гостинного чайника
Почніть виступ словами: "Я - Гостинний чайник". Нагадайте, що ви буваєте звичайним, а буваєте електричним. Зверніть увагу, що стаєте небезпечним, якщо вас вмикати без води або залишати увімкненим без нагляду. Скажіть, що вас Чайників, бажано розвертати носиком до стіни, щоб, закипівши, ви не вистрелили в обличчя пробкою зі свистком або струменем гарячої пари.
Поради для Газівника дядька Федора
Почніть виступ словами: "Я - Газівник дядько Федір ", Розкажіть, що вам доручили навчити запалювати газову плиту.
- Щоб запалити газову плиту, треба:
1) повернути вентиль на трубі;
2) запалити сірник, піднести його до пальника, а потім відкрити кран
відповідної конфорки.
Поставте дітям запитання:
- Що потрібно робити у випадку, якщо відчув запах газу?
Якщо вони не скажуть всі правила, доповніть.
1. Терміново сповісти про це дорослих.
2. Відчини вікна і двері.
3. У жодному разі не запалюй вогонь і не вмикай світло,
електроприлади.
4. Закрий газові крани.
5. У разі необхідності зателефонуй до газової служби від сусідів,
оскільки іскра може проскочити й у телефоні.
11
Автор
margaritafl
Документ
Категория
Методические пособия
Просмотров
1 218
Размер файла
80 Кб
Теги
здор, осн
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа